web analytics

Playstation 5 satış rakamı açıklandı

Playstation 5 satış rakamı açıklandı

 Playstation 5 satış rakamı açıklandı

Sony yaptığı açıklama ile Playstation 5 satış rakamı konusunda güncel rakamları paylaştı ve konsolun toplamda 7.8 milyon satış rakamını geride bıraktığını duyurdu. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada stok sıkıntısı ekildiğini göz önüne alırsak bu 7.8 milyon olarak açıklanan dağıtım rakamının satış rakamlarına yansıdığını da söyleyebiliriz. 12 Kasım 2020’de ilk olarak piyasaya çıkan konsol yaşanan bu stok sıkıntısı durumuna rağmen kısa sürede iyi bir satış rakamına ulaşmış da denebilir.

Diğer taraftan Sony PS5 ile birlikte Playstation 4 satış rakamı konusunda da açıklama yaptı. 31 Mart 2021 tarihinde sona eren finansal yıl raporlarına göre PS4 dünya genelinde 115.9 milyon satış rakamına ulaşmış durumda. Son olarak firma geçtiğimiz yıl bir açıklama yapmış ve Mayıs ayında konsol satışlarının 110 milyonu geride bıraktığını duyurmuştu. Aradan geçen bu süre zarfında Playstation 4 neredeyse 6 milyon adetlik bir satış rakamına da ulaşmış oldu.

Playstation 5 satış rakamı 7.5 milyonu geride bıraktı

Sony Playstation konsollarının satış rakamları dışında yine mali yılın sonu itibari ile bazı istatistikleri de paylaştı. Bu açıklamaya göre Playstation Plus abone sayısı 47.6 milyona ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl finansal dönemde bu rakam 41.5 milyon olarak açıklanmıştı. Yani son bir yılda Sony, PS Plus abonelik sayısını 6.1 milyon civarında arttırmayı başarmış diyebiliriz

Oyun satışları konusunda ise bir önceki finansal yıla oranla düşme yaşansa da Sony yine de en kârlı dönemlerinden birisini daha geçirdiğini belirtmiş. PS5 ve PS4 toplam oyun satış rakamının 2020 finansal yılında 61.4 milyonu geride bıraktığı belirtildi. Bu rakam geçtiğimiz yıl 65.3 milyon olarak açıklanmıştı. Oyun satışlarında 7.9 milyonu birinci parti oyunlar oluşturuyor.

Firmanın oyun sektöründen geliri ise 25.03 milyar doları bulmuş durumda. Bu rakamın 3.22 milyar dolarlık oranı net kâr olarak rapor edilmiş. Oyun analisti Daniel Ahmad ise Sony’nin özel oyun gelişimine 1.7 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını belirtti. Bu oran geçtiğimiz finansal döneme göre %14’lük bir artış demek oluyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Jim Ryan bir açıklama yapmış ve PS5’te hiç olmadığı kadar fazla özel oyuna yer vereceklerini duyurmuştu. Anlaşılan bu söylem için çoktan düğmeye basılmış.

Daha önce açıklandığı gibi müzik, sinema ve televizyon gibi çok farklı kulvarlara ayrılmış olan Sony, en çok kazancı oyun tarafından elde ediyor. Ayrıca raporlarda oyun satışlarının %79 oranında dijital olarak yapıldığı da belirtilmiş. Bu rakam daha önce %68 olarak açıklanmıştı. Yani dijital satışlarda da özellikle pandemi durumunu da göz önüne alırsak önemli bir artış yaşanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun HaberleriOyunviral